Termőföld rendelés aznapi kiszállítással és további részletes információ: 06-20-92-73-626 |
A szint
C szint
0-5.4 cm
%
5-12 cm
%
11-17 cm
%
57-63 cm
%
Kovasav
SiO2
62.78
64.07
65.20
65.69
Aluminiumoxid
Al2O3
15.01
15.41
15.46
15.63
Vasoxid
Fe2O3
5.09
6.15
5.60
6.42
Mész
CaO
2.45
2.72
2.97
3.42
Magnézia
MgO
2.14
1.40
1.98
1.22
Káli
K2O
1.72
1.64
1.73
1.43
Nátron
Na2O
2.18
2.12
2.32
2.13
Foszfor
P2O5
0.15
0.13
0.14
0.14
Szénsav
CO2
-
-
1.13
0.63
Nedvesség
H2O
2.89
2.49
1.80
1.77
Izzitási veszteség
(humusz és kötött viz)
8.25
6.14
4.26
3.42
összesen
99.99
99.81
99.75
99.53
A gesztenyebarna talajok humusztartalma ritkán tesz ki 5%‑ot, rendszerint 3‑4.5% közt van. Sok növényi tápanyagot tartalmaznak és öntözve biztos terméseket hoznak.
A barna félsivatagi talajok. Ugyanezt mondhatjuk a barna félsivatagi talajokról. Ilyeneket irtak le Szibériából a Balchasch‑tó vidékéről, továbbá a szamárai kormányzóság egyes tájairól. Ezek világosbarna talajok, humusztartalmuk csak 1‑2%, a humuszos réteg vastagsága 40‑50 cm és már a felszinen is erősen meszes.
A szürke félsivatagi talajok. Ezek a Turkesztánból és Transzkaukáziából leirt félsivatagi talajok világosszürke szinüek. Feltalajuk 1‑2% humuszt tartalmaz és mindig meszes. Altalajuk lösz.
A szürke talajokban az átmenet a humuszos feltalaj és a humuszt nem tartalmazó altalaj közt nem éles, alig látható. 50‑től 150 centiméterig terjedő mélységben mindig tartalmaznak nagyobb mennyiségü mészkiválást, amely alatt gipszes erek fordulnak elő.
A szürke félsivatagi talajok laza talajok, melyek öntözésre kiválóan alkalmasak. A régi civilizáció már hatalmas öntözőmüveket létesített rajtuk, amelyek ezeknek a vidékeknek nagy jólétet biztosítottak. Az utódok azonban az öntözőműveket nem tartották fenn, a vezetékek romba dőltek és az egykori népes vidékek lakatlan pusztákká váltak. A modern civilizáció egyik feladata az, hogy ismét létesítsen itt öntözőműveket és ezáltal a kulturának ujabb teret nyisson meg.
A szürke félsivatagi talajokban a talaj minden pórusát, a rovarok járatait, a gyökerek helyét vékony mészkéreg vonja be. Ez a meszes hártya már a sivatagok meszes kérgeire emlékeztet.
A vörös félsivatagi talajok. Ebbe a csoportba tartoznak végül a szubtrópusi régiók félsivatagjainak vörös talajai is. Ilyenek Kisázsiából, Perzsiából, Ausztráliából és Spanyolország déli részéből ismeretesek. Feltalajuk nagyon kevés humuszt tartalmaz, szine éppoly vörös, mint az altalajé. Feltalaj és altalaj egyaránt nagyon meszesek.
A sivatagi kérgek. Sivatagokat jellemző képződmények a kérgek, amelyek vékony hártyaként borítják a sivatag köveit.
A sivatagban növényzet hiányában az organikus mállás szünetel. A mechanikai mállás nagyon élénk, hatására a kőzetek apró részekre esnek szét, melyek közül a finomabbakat a szél kifújja és csak a durvábbakat hagyja ott. A chemiai mállás a vizhiány miatt lassú, de azért nem szünetel teljesen. A sivatagban is esik néha eső, ha ritkán is. Évek mulhatnak el eső nélkül. Az egyszerre lehulló eső mennyisége azonban tekintélyes lehet. Ez beszivárog a megrepedezett kőzetbe és elbontja. A hidrolizis a magas hőmérséklet miatt nagymérvü. Ha a kőzetre rá süt a Nap, a sós oldatok a finom repedéseken és hajszálcsöveken át a felszinre jutnak és elpárolognak.
Walther szerint a Nap heve a sivatagban a kőzetet átitató nedvességet, a bányanedvességet is, felszívhatja nagy mélységekből. Ez is hoz magával oldott anyagot, amely a kőzet felszinére érve kiválik. A kikristályosodott sókat a szél elfújja, a kivált vas és mangánoxidok pedig a kőzetet barna kéreggel vonják be, melyet a homokfúvás fényesre csiszol. Ez a kéreg sokszor igen vékony, kemény és olyan erősen tapad a kőhöz, hogy nem lehet elválasztani tőle. Máskor tekintélyes vastagságú lehet. A nubiai homokköveket ujjnyi vastag, sötétbarna vagy fekete vaspáncél borítja, amely a napsütés hatására megrepedhet és leválhat a kőről.
A kéreg igen kemény, a homokfúvás nem koptatja el, legfeljebb csak fényesre csiszolja. Keménységével megvédi az alatta levő kőzetet a homokfúvás koptató munkája ellen, ezért Walther védőkéregnek is hivja.
A világos és a sötétszinü kőzeteket egyformán borítja be a védő kéreg és ez adja meg a sivatag szinének barna alaptónusát.
A sivatag szélén a talajt gyakran vastag mész- vagy gipszpáncél borítja, amely a talajvizből emelkedett fel a nagymérvü párolgás következtében.
A mészpáncél tekintélyes vastagságú lehet. Jeruzsálem környékén, ahol «nari»‑nak hivják, két méter vastagságot is elér.
Sziriában, Algériában, Tuniszban és Marokkó belsejében a mészpáncél nagy területeket borít teljesen függetlenül a térszintől és az anyakőzettől. 50‑100 cm vastag és ott, ahol laza kőzetet takar, a bennszülöttek könnyen jutnak lakáshoz, úgy, hogy a mészpáncél alól a földet kivájják.
Egyiptom csapadékban szegényebb részeiben a mészkérget hasonló eredetü gipszkérgek váltják fel.
Oldal URL
Formátumok
Kulcsszavak
Partnerek
Budapest I. kerület Várkerület: Gellérthegy , Krisztinaváros , Tabán , Vár (Budapesti vár), Víziváros
Budapest II. kerület: Adyliget, Budakeszierdő , Budaliget, Csatárka, Erzsébetliget, Erzsébettelek, Felhévíz, Gercse, Hársakalja, Hárshegy, Hűvösvölgy, Kővár, Kurucles, Lipótmező, Máriaremete, Nyék, Országút, Pálvölgy, Pasarét, Pesthidegkút-Ófalu, Petneházyrét, Remetekertváros, Rézmál, Rózsadomb, Szemlőhegy, Széphalom, Szépilona, Szépvölgy, Törökvész, Újlak , Vérhalom, Víziváros , Zöldmál
Budapest III. kerület Óbuda-Békásmegyer: Aquincum, Aranyhegy, Békásmegyer, Csillaghegy, Csúcshegy, Filatorigát, Hármashatárhegy, Kaszásdűlő, Mátyáshegy, Mocsárosdűlő, Óbuda, Óbudaisziget, Remetehegy, Rómaifürdő, Solymárvölgy, Táborhegy, Testvérhegy, Törökkő, Újlak , Ürömhegy
Budapest IV. kerület Újpest: Istvántelek, Káposztásmegyer, Megyer, Népsziget , Székesdűlő, Újpest
Budapest V. kerület Belváros-Lipótváros: Belváros, Lipótváros
Budapest VI. kerület Terézváros - városrész: Terézváros
Budapest VII. kerület Erzsébetváros: Erzsébetváros, Istvánmező
Budapest VIII. kerület Józsefváros: Istvánmező , Józsefváros, Kerepesdűlő, Tisztviselőtelep
Budapest IX. kerület Ferencváros: Ferencváros, Gubacsidűlő, József Attila-lakótelep
Budapest X. kerület Kőbánya: Felsőrákos, Gyárdűlő, Keresztúridűlő, Kőbánya-Kertváros, Kúttó, Laposdűlő, Ligettelek, Népliget, Óhegy, Téglagyárdűlő, Újhegy
Budapest XI. kerület Újbuda: Albertfalva, Dobogó, Gazdagrét, Gellérthegy , Hosszúrét, Kamaraerdő, Kelenföld, Kelenvölgy, Kőérberek, Lágymányos, Madárhegy, Őrmező, Örsöd, Péterhegy, Pösingermajor, Sasad, Sashegy , Spanyolrét, Szentimreváros, Tabán
Budapest XII. kerület Hegyvidék: Budakeszierdő , Csillebérc, Farkasrét, Farkasvölgy, Istenhegy, Jánoshegy, Kissvábhegy, Krisztinaváros , Kútvölgy, Magasút, Mártonhegy, Németvölgy, Orbánhegy, Sashegy , Svábhegy, Széchenyihegy, Virányos, Zugliget
Budapest XIII. kerület: Angyalföld, Margitsziget, Népsziget , Újlipótváros, Vizafogó
Budapest XIV. kerület Zugló: Alsórákos, Herminamező, Istvánmező, Kiszugló, Nagyzugló, Rákosfalva, Törökőr, Városliget
Budapest XV. kerület: Pestújhely, Rákospalota, Újpalota
Budapest XVI. kerület: Árpádföld, Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály, Sashalom
Budapest XVII. kerület Rákosmente: Akadémiaújtelep, Madárdomb, Rákoscsaba, Rákoscsaba-Újtelep, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákoskert, Rákosliget, Régiakadémiatelep
Budapest XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre: Alacskai úti lakótelep, Almáskert, Bélatelep, Belsőmajor, Bókaytelep, Erdőskert, Erzsébettelep, Ferihegy, Ganzkertváros, Ganztelep, Gloriett-telep, Halmierdő, Havanna-telep, Kossuth Ferenc-telep, Lakatostelep, Liptáktelep, Lónyaytelep, Miklóstelep, Rendessytelep, Szemeretelep, Szent Imre-kertváros, Szent Lőrinc-telep, Újpéteritelep
Budapest XIX. kerület Kispest: Kispest, Wekerletelep
Budapest XX. kerület Pesterzsébet: Gubacsipuszta, Kossuthfalva, Pacsirtatelep, Pesterzsébet, Pesterzsébet-Szabótelep
Budapest XXI. kerület Csepel: Csepel-Belváros, Csepel-Kertváros, Csepel-Ófalu, Csepel-Rózsadomb, Csepel-Szabótelep, Csillagtelep, Erdőalja, Erdősor, Gyártelep, Háros, Királyerdő, Királymajor, Szigetcsúcs
Budapest XXII. kerület Budafok-Tétény: Baross Gábor-telep, Budafok, Budatétény, Nagytétény
Budapest XXIII. kerület Soroksár: Millenniumtelep, Soroksár, Soroksár-Újtelep