Termőföld rendelés aznapi kiszállítással és további részletes információ: 06-20-92-73-626 |
0-20 cm
%
50-70 cm
%
100-120 cm
%
Kovasav
SiO2
4.23
4.48
4.91
Aluminiumoxid
Al2O3
13.50
13.82
12.80
Vasoxid
Fe2O3
5.44
6.16
6.98
Magnézia
MgO
1.01
1.11
1.74
Mész
CaO
1.45
1.47
1.17
Nátron
Na2O
0.13
0.48
0.70
Káli
K2O
0.86
1.62
2.01
Kénsav
SO3
0.03
0.03
0.05
Foszfor
P2O5
0.13
0.16
0.21
Mangánoxidul
MnO
0.01
0.03
0.09
Sósavban oldódott összesen
26.76
29.36
30.66
Kötött viz
6.56
6.66
6.47
Nedvesség
3.85
4.08
3.18
Humusz
7.86
2.67
0.89
Sósavban nem oldódott
54.94
57.23
58.80
100.00
100.00
100.00
Az elemzés értékein végigtekintve, feltünik a réti agyag humuszos és nem humuszos részeinek egyforma összetétele. A sósavban oldható részek mennyisége nagy, bennük az aluminium dominál, mig a bázisok erősen megfogytak. Ilyen összetételü mállási termék nagyfokú hidrolizis hatására keletkezik.
Az Alföld éghajlata alatt a réti agyagok mezőségi földdé, csernoszjommá alakulnak át, ha lecsapolásuk tökéletes. Ha ellenben a lecsapolás nem sikerült teljesen, akkor elszikesednek.
A tengeri eredetü láptalajok. Az Északi- és Keleti tenger lapos partjain sok lápképződmény van, melyeknek keletkezésében a tenger vize is közremüködött. A tenger nyáron szerves anyagban gazdag iszapot rak le, mig télen főleg ásványos iszap rakodik le. Ezt a sósiszapot idővel sótürő növények lepik el, később vagy természetes úton, vagy emberi közreműködéssel a sótartalom kilúgozódik. Ettől kezdve további átalakulásuk úgy megy végbe, mint a közönséges láptalajoké.
Ilyen, a tengertől meghódított láptalajok Hollandiában vannak nagyobb kiterjedésben. Itt poldernek hivják őket (= elgátolt föld). A poldereknek nagy szerepük van Hollandia mezőgazdaságában, sok helyütt szántóföldül szolgálnak, legtöbbnyire azonban állattenyésztésre vannak berendezve. A hollandusok nagy tökéletességre vitték azt a mesterséget, hogyan lehet a termőföldet a tengertől elhódítani, így a 18,000 hektárnyi haarlemi tónak termőfölddé való átalakítására alig négy évre volt szükségük.
A tundrák talajai. Európa és Ázsia északi részében az erdők öve felett, ott, ahol a talajt még nem borítja állandóan jég, a tundrának nevezett növényformáció él. A tundra növényeit törpe növekedés, a mohák és a zúzmók túltengése és a talaj tökéletlen betakarása jellemzi.
A tundrán a tél rendkivül hosszú, augusztustól áprilisig tart. A levegő hőmérséklete még nyáron is alacsony. A talaj már kis mélységben az egész éven át meg van fagyva. A csapadék a tenyészeti időszak alatt kevés ugyan, de gyakori. Az alacsony hőmérséklet következtében a párolgás csekély, a talaj állandóan ázott.
A lapos mélyedményekben, ahol a hólé meggyülik, tundralápok uralkodnak, melyekben sekély tőzegen vékony Sphagnum‑réteg él.
A szárazabb, széltől védettebb helyeken, ahol a napsütés következtében a talaj felmelegedhet, a mohák és zúzmók közt rövid életü, de sok szép virágból álló növényzet is diszlik. Ilyen helyről való talajszelvényt ir le Szukacsev.
A feltalaj szürkésbarna, kevéssé elbomlott növényi maradványokat tartalmaz, 3 cm vastag; alatta 2‑3 cm vastag sárgásszürke, helyenként okkeres laza réteg van.
Ez alatt 8‑10 cm vastag szürkéskék, egynemü, nagyon szivós anyagból álló szint következik, mely könnyen válik folyóssá. Ennek a rétegnek határa úgy felfelé, mint lefelé éles. Alatta sürü, barnásszürke, nem folyós agyagos réteg van, amely 80 centiméter mélységben már fagyva volt.
A szürkéskék réteg redukciós folyamatok hatására keletkezett, nedvesebb helyeken vastagabb, szárazabb helyeken vékonyabb. Homokos helyeken hiányzik.
Ahol ez a kékesszürke réteg hiányzik, ott Glinka véleménye szerint a tundra talajai a podszolos tipusu talajokhoz válnak hasonlókká.
A fagy a tundrában sajátságos felszini alakulatokat hozhat létre. Ha a feltalaj megfagy és az alsó állandóan fagyott réteg közel van a felszinhez, akkor a közbenső félig folyós kékesszürke talajréteg, a reá nehezedő jégrétegtől összenyomva, egyes helyeken a jeget áttöri és a felszinre ömlik. Így keletkezik a foltos tundra. Máskor a nyomás nem töri át a jeget, hanem csak feltolja, domború alakulatok keletkeznek, ez a dombos tundra.
A hegytetők talajai. Két csoportba oszthatók, úgymint tőzeges talajokra és a hegyi rétek talajaira. A tőzeg és talajok felső része majdnem kizárólag összefonódott fügyökerekből áll, feketésbarna szinü. A talaj finom része is főleg szerves anyagból áll. Alatta barnás szinü, laza tőzeg következik, mely a sziklán fekszik.
A hegyi rétek talajai erősen humuszosak, néha feketék, szinre és szerkezetre a csernoszjomra emlékeztetők. A humuszos szint alatt levő agyag azonban mésznek nyomát sem tartalmazza.
Oldal URL
Formátumok
Kulcsszavak
Partnerek
Budapest I. kerület Várkerület: Gellérthegy , Krisztinaváros , Tabán , Vár (Budapesti vár), Víziváros
Budapest II. kerület: Adyliget, Budakeszierdő , Budaliget, Csatárka, Erzsébetliget, Erzsébettelek, Felhévíz, Gercse, Hársakalja, Hárshegy, Hűvösvölgy, Kővár, Kurucles, Lipótmező, Máriaremete, Nyék, Országút, Pálvölgy, Pasarét, Pesthidegkút-Ófalu, Petneházyrét, Remetekertváros, Rézmál, Rózsadomb, Szemlőhegy, Széphalom, Szépilona, Szépvölgy, Törökvész, Újlak , Vérhalom, Víziváros , Zöldmál
Budapest III. kerület Óbuda-Békásmegyer: Aquincum, Aranyhegy, Békásmegyer, Csillaghegy, Csúcshegy, Filatorigát, Hármashatárhegy, Kaszásdűlő, Mátyáshegy, Mocsárosdűlő, Óbuda, Óbudaisziget, Remetehegy, Rómaifürdő, Solymárvölgy, Táborhegy, Testvérhegy, Törökkő, Újlak , Ürömhegy
Budapest IV. kerület Újpest: Istvántelek, Káposztásmegyer, Megyer, Népsziget , Székesdűlő, Újpest
Budapest V. kerület Belváros-Lipótváros: Belváros, Lipótváros
Budapest VI. kerület Terézváros - városrész: Terézváros
Budapest VII. kerület Erzsébetváros: Erzsébetváros, Istvánmező
Budapest VIII. kerület Józsefváros: Istvánmező , Józsefváros, Kerepesdűlő, Tisztviselőtelep
Budapest IX. kerület Ferencváros: Ferencváros, Gubacsidűlő, József Attila-lakótelep
Budapest X. kerület Kőbánya: Felsőrákos, Gyárdűlő, Keresztúridűlő, Kőbánya-Kertváros, Kúttó, Laposdűlő, Ligettelek, Népliget, Óhegy, Téglagyárdűlő, Újhegy
Budapest XI. kerület Újbuda: Albertfalva, Dobogó, Gazdagrét, Gellérthegy , Hosszúrét, Kamaraerdő, Kelenföld, Kelenvölgy, Kőérberek, Lágymányos, Madárhegy, Őrmező, Örsöd, Péterhegy, Pösingermajor, Sasad, Sashegy , Spanyolrét, Szentimreváros, Tabán
Budapest XII. kerület Hegyvidék: Budakeszierdő , Csillebérc, Farkasrét, Farkasvölgy, Istenhegy, Jánoshegy, Kissvábhegy, Krisztinaváros , Kútvölgy, Magasút, Mártonhegy, Németvölgy, Orbánhegy, Sashegy , Svábhegy, Széchenyihegy, Virányos, Zugliget
Budapest XIII. kerület: Angyalföld, Margitsziget, Népsziget , Újlipótváros, Vizafogó
Budapest XIV. kerület Zugló: Alsórákos, Herminamező, Istvánmező, Kiszugló, Nagyzugló, Rákosfalva, Törökőr, Városliget
Budapest XV. kerület: Pestújhely, Rákospalota, Újpalota
Budapest XVI. kerület: Árpádföld, Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály, Sashalom
Budapest XVII. kerület Rákosmente: Akadémiaújtelep, Madárdomb, Rákoscsaba, Rákoscsaba-Újtelep, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákoskert, Rákosliget, Régiakadémiatelep
Budapest XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre: Alacskai úti lakótelep, Almáskert, Bélatelep, Belsőmajor, Bókaytelep, Erdőskert, Erzsébettelep, Ferihegy, Ganzkertváros, Ganztelep, Gloriett-telep, Halmierdő, Havanna-telep, Kossuth Ferenc-telep, Lakatostelep, Liptáktelep, Lónyaytelep, Miklóstelep, Rendessytelep, Szemeretelep, Szent Imre-kertváros, Szent Lőrinc-telep, Újpéteritelep
Budapest XIX. kerület Kispest: Kispest, Wekerletelep
Budapest XX. kerület Pesterzsébet: Gubacsipuszta, Kossuthfalva, Pacsirtatelep, Pesterzsébet, Pesterzsébet-Szabótelep
Budapest XXI. kerület Csepel: Csepel-Belváros, Csepel-Kertváros, Csepel-Ófalu, Csepel-Rózsadomb, Csepel-Szabótelep, Csillagtelep, Erdőalja, Erdősor, Gyártelep, Háros, Királyerdő, Királymajor, Szigetcsúcs
Budapest XXII. kerület Budafok-Tétény: Baross Gábor-telep, Budafok, Budatétény, Nagytétény
Budapest XXIII. kerület Soroksár: Millenniumtelep, Soroksár, Soroksár-Újtelep